Campioana Italiei, egal pe terenul lui Ajax. Juventus nu a contat în a doua repriză

Prima manșă a sferturilor de finală a Ligii Campionilor dintre Ajax Amsterdam și Juventus Torino s-a terminat la egalitate, scor 1-1. În urma acestui rezultat, septupla campioană a Italiei are prima șansă la calificare.

Chiar dacă Juventus era favorita acestei partide înainte de fluierul de start, gazdele au dovedit că eliminarea lui Real Madrid nu a fost o întâmplare. Elevii lui Ten Hag au început partida curajoși, însă golul din utima fază a primei reprize reușit de Cristiano Ronaldo le-a tăiat puțin din elan. Gazdele au replicat imediat dupa startul celei de-a doua reprize prin Neres. În minutul 46, acesta a reușit egalarea după o fază bună. A urmat o dominare neașteptată a gazdelor, băieții lui Allegri neavând replică. Ajax a și-a creat câteva șanse bune de a marca, dar șuturile lui Tadic sau Ziyech nu l-au putut învinge pe Szczesny. Mai mult, oaspeții au bifat o contraperformanță rușinoasă pentru nivelul sferturilor de finală UCL. O repriză întreagă fără șut pe poartă.

Meciul retur va avea loc la Torino, în data de 16 aprilie, ora 22:00

Echipele de start:

Ajax (4-2-3-1): Onana (p) – Veltman, de Ligt (c), Blind, Tagliafico, Schone (Ekkelenkamp), de Jong, Ziyech, van de Beek, Neres, Tadic.

Antrenor: Erik ten Hag

Juventus (4-3-3): Szczesny (p) – Alex Sandro, Rugani, Bonucci, Cancelo, Matuidi (Dybala), Pjanic, Bentacur, Ronado, Mandzukic (Costa), Berrnardeschi (Khedira).

Antrenor: Massimiliano Allegri