Bursele studenţilor ar putea fi reduse

Educaţie UBB Radio

Guvernul ia în calcul reducerea burselor pentru elevi şi studenţi, anunţă mediafax.

Acest lucru este prevăzut într-un proiect de ordonanţă de urgenţă aflat în stadiu de elaborare. Potrivit acestui proiect, bursele ar urma să fie reduse cu 25%, începând cu 1 iunie.

Tot în acest proiect de lege ar fi prevăzută sistarea facilităţilor de care beneficiază pensionarii la transportul public şi cel feroviar.

Precizăm că studenţii protestează pentru a patra zi consecutiv în Capitală şi în mai multe centre universitare din ţară. Ei cer ca bursele să nu fie diminuate. De asemenea, aproximativ 1.000 de pensionari au protestat, miercuri, într-un mod violent, împotriva reducerii pensiilor.

Foto: mediafax.ro