Baskonia Gasteiz, ultima calificată in play-off-ul Euroligii

Joi seara, în cel mai important meci al etapei a 29-a din Euroligă, Baskonia Vitoria Gasteiz a trecut de Maccabi FOX Tel Aviv, scor 83-72 (22-18, 16-16, 18-19, 27-19). Prin acest succes, Baskonia și-a asigurat prezența în play-off-ul competiției.

Partida a fost echlibrată în mare parte a timpului, scorul la pauza mare fiind 38-34 pentru spanioli. Desprinderea a venit în ultimul sfert, pe care Baskonia l-a câștigat cu opt puncte diferență.

În urma acestei victorii, Baskonia a acumulat 32 de puncte, având cu șase mai multe decât Maccabi, ocupanta poziției a noua în clasament, cu un singur meci rămas din sezonul regulat.

Baskonia Vitoria Gasteiz – Maccabi FOX Tel Aviv 83-72 (22-18, 16-16, 18-19, 27-19)

Baskonia: Voigtmann 14 puncte, Garino 11, Beaubois 10, Shengelia 9, Poirier 9, Granger 9, Janning 9, Diop 6, Vildoza 6. Antrenor: Perdo Martinez

Maccabi: Jackson 14 puncte, Parakhouski 12, Thomas 12, Tyus 11, Cole 10, Roll 5, Kane 5, Bolden 3. Antrenor: Neven Spahija

Vineri se dispută ultimele meciuri ale etapei a 29-a, astfel: Unicaj – Olumpiacos (ora 19), Crvena zvezda – Real Madrid (ora 20), Zalgiris Kaunas – CSKA Moscova (ora 20) și Panathinaikos – Valencia (21:15).

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Euroleague