Aur și bronz pentru studenții clujeni la Olimpiada de Matematică

Din oraş

Doi studenți ai Facultății de Matematică și Informatică din Cluj-Napoca au abținut medalia de aur și medalia de bronz la Olimpiada Sud-Est Europeană de Matematică de anul acesta.

Moldovan Bogdan a abținut punctajul maxim de 40 de puncte, luând aurul, iar Orzan Alexandru a luat 23 de puncte, fiind la un punct distanță de argint. Ambii sunt studenți în anul II la matematică.

Olimpiada este la cea de-a XI-a ediție, a avut loc în Ohrid, Macedonia între 28 februarie și 5 martie. SEEMOUS se adresează studenților din primul și al doilea an de facultate din regiunea sud-est europeană, incluzând țări precum Bulgaria, Grecia, Iran, Macedonia. Concurenții au la dispoziție cinci ore în care trebuie să rezolve patru subiecte propuse.

Locuri pe podium au abținut și studenții din București și Iași. In total studenții români au abținut 20 de medalii și locul I pe națiuni la această ediție SEEMOUS.

– Maria Grigoraș / Sursa fotografiei: www.uaic.ro