AUDIO | SexEd Camp cu 3S-OSM Cluj- Interviu cu Andreea Mazga și Ștefania Silaghi

UBB Radio

Studenții înscriși în Organizația Studenților Mediciniști din Cluj, OSM, respectiv în proiectul 3S-Cluj, Sănătate Sexuală și Luptă Anti-SIDA, care vine în întâmpinarea unei probleme foarte larg răspândită în societatea română, dar nu numai: lipsa informării corespunzătoare cu privire la bolile cu transmitere sexuală, cât și a sexului, sexualității și orientării sexuale, au organizat o serie de cursuri numită „SexEd Camp”. Se vor desfășura 2 cursuri a câte 2 ore fiecare, unde vor confrunta dezinformarea în ceea ce privește sănătatea sexuală, considerând că în România, educația sexuală e o preconcepție negativă, unde se discută doar despre actul în sine, când de fapt e o problemă mai diversă, începând de la consimțământ, și ajungând până la identitate de gen. Vom vorbi cu două studente de la UMF Cluj, Andreea Mazga, coordonatoarea proiectului 3S, pasionată de subiectul educației sexuale și Ștefania Silaghi, voluntară în cadrul proiectului, ocupându-se de evenimente, educație și promovare pe social media, din anul III, respectiv anul I despre campanie.

Ariana Trăistaru

Sursă Foto:  Facebook-ul 3S-OSM, banner-ul campaniei