AUDIO | Reacțiile studenților la propunerea de a aduce animale de companie la cursuri

Din oraş Studenti

Studenţii Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, îşi pot aduce la cursuri animalele de companie, pisicile şi câinii. Profesorii facultăţii au făcut o cerere în acest sens, motivând că prezenţa animalelor îi face pe studenţi mai atenţi, iar conducerea UBB a acceptat această propunere.

„Din câte ştiu, la alte facultăţi de psihologie din ţară nu există. Studenţii sunt mult mai participativi, implicaţi. Aproape toate punctajele sunt maxime. Şi a crescut foarte mult numărul studenţilor interesaţi de acest curs. Acum câţiva ani poate că eram undeva la 65% din totalul studenţilor dintr-un an, acum suntem aproape de 90%.”

a declarat pentru Digi24, Conf. univ. dr. Alina Rusu, profesor la Facultatea de Psihologie din cadrul UBB Cluj.

Studenţii Facultăţii de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării ne-au spus părerea lor despre acest subiect:

– Mădălina Pîrlog / Sursă fotografie: cluju.ro