AUDIO | Peter Gross a primit astăzi titlul de Profesor Honoris Causa al Universităţii Babeş-Bolyai

Din oraş

Profesorul Peter Gross de la Universitatea din Tennessee a primit astăzi titlul de Profesor Honoris Causa al Universităţii Babeş-Bolyai, la propunerea Facultăţii de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării pentru implicarea sa în învăţământul jurnalistic românesc şi pentru contribuţia la dezvoltarea departamentului de Jurnalism cu ocazia împlinirii a 25 de ani de la înfiinţare. Ceremonia de acordare al tiltlului PHC a avut loc în Aula Magna din sediul universităţii.

Laudatio a fost rostit de către prof. univ. dr. Elena Abrudan, director la departamentul de jurnalism.

“Cred că Mass-media şi Jurnalismul sunt centrul societăţii moderne” a declarat Peter Gross în cadrul ceremoniei PHC.

Printre realizările profesorului Peter Gross se numără:

• Director al Şcolii de Jurnalism şi Media Electronică din cadrul Universităţii Tennessee în perioada 2006-2016
  • Profesor la Gaylord College of Journalism and Mass Comunication, University of Oklahoma
  • A scris volumele: Mass-media in revolution and national development, The Romanian Laboratory, Colosul cu picioare de lut, Eastern European Journalism – before, during and after communism, Mass-media şi democraţia în ţările Europei de Est, Întoarcere în laboratorul românesc: mass-media
  • Workshop-uri de jurnalism şi cursuri la Universitatea din Dortmund, Universitatea Oxford, Universitatea Vytautas Magnus din Lituania, Universităţile din Madrid, Bilbao, Santiago de Compostela, Mursia şi Barcelona, etc.
  • Consultant internaţional la Radio Europa liberă dar şi multe altele

Preşedintele Senatului Universităţii Babeş-Bolyai, pr. prof. univ. dr. Ioan Chirilă, a citit proclamaţia. Acordarea titlului PHC a avut loc în cadrul Zilelor Culturii Media, care se desfăşoară în perioada 18-25 mai 2018.

– Realizat de Miruna Aruxandei