Studenţii pasionaţi de istorie, respectiv de perioada comunistă, au ocazia de a participa la Conferinţa organizată de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, în parteneriat cu Facultatea de Istorie și Filosofie, Universitatea Babeș-Bolyai şi Centrul de Studiere a Populației, în perioada 4-5 mai.
În prima zi a Conferinţei s-au abordat subiecte precum: Arhivele Radioului Europa Liberă, Importanţa istoriei (Comunism vs. Capitalism), Cenzura şi relaţiile sociale în Comunism ş.a.m.d.
Programul pentru a doua zi a Conferinţei se poate consulta, accesând acest link.
Fotografie din cadrul prezentării temei Arhive alternative și istorie socială: metodologii privind utilizarea surselor de Război Rece. De la stânga la dreapta: Dr. Ioana Macrea-Toma (Universitatea Centrală-Europeană, Budapesta), Conf. dr. Branda (Facultatea de Studii Europene, Universitatea Babeș-Bolyai), Lect. dr. Mihai Maci (Universitatea din Oradea), Moderator Alexandru Matei.
Mulţimea surprinsă în timpul deschiderii Conferinţei.
Deschiderea conferinţei de către organizatorii (de la stânga la dreapta): Dr. Ștefan Bosomitu (Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc), Prof. dr. Ioan Bolovan (Prorector-Universitatea Babeș-Bolyai) şi Conf. dr. Ioan Marius Bucur (Prodecan-Universitatea Babeș-Bolyai).