Alo, Bruxelles? | Uniunea Europeană condamnă atacurile Turciei în Siria

Euranet Plus

Conflictul din Siria a revenit în atenția comunității internaționale prin operațiunile militare ale armatei turce împotriva milițiilor din nordul Siriei. Uniunea Europeană a condamnat ferm acțiunile Turciei și i-a cerut să înceteze. Deși un acord de încetare a focului a fost obținut, stabilitatea este foarte fragilă.

Mihai Sebe este expert la Institutul European din România și a realizat o scurtă analiză asupra schimbărilor din zona de conflict și a motivelor care au îndemnat blocul european să acționeze împotriva Ankarei:

“Acțiunea Uniunii Europene este determinată de șocul produs de invazia Turciei și de amintirea crizei refugiaților din 2015. De altminteri, există temerea la nivelul oficialilor și nu numai că Uniunea Europeană va plăti în continuare nota de plată pentru criza siriană, așa cum s-a întâmplat în 2015-2016.”

Articolul integral se găsește pe site-ul Radio România Internațional.

Foto: Mihai Sebe, expert la Institutul European din România (foto: facebook.com/Mihai Sebe)