Adelin Petrişor la TIFF: “Dacă ar fi să aleg între Coreea de Nord şi Afganistan, aş alege Afganistanul” [Galerie Foto]

Din oraş Eveniment

Jurnalistul Adelin Petriş şi-a prezentat aseară cel mai nou reportaj filmat în Coreea de Nord, în cadrul Festivalului Internaţional de Film Transilvania

Publicul a avut ocazia să afle mult mai multe detalii despre experienţa trăită de Adelin Petrişor în Coreea de Nord, singurul jurnalist român de televiziune care a film

Materialul poartă titlul “Coreea de Nord, nimic de invidiat” şi a fost realizat în luna aprilie cu ocazia sărbătorilor dedicate împlinirii a 100 de ani de la naşterea lui Kim Ir Sen.at în Phenian după 1989. Reportajul realizat de jurnalist împreună cu operatorul de imagine Cătălin “Grasu” Popescu spune povestea unei ţări închise, o ţară în care jurnaliştii au acces foarte rar.

Pe lângă vizionarea reportajului, spectatorii au putut admira şi fotografii realizate în acea perioadă în Coreea.

[flagallery gid=40 name=”Adelin Petrisor”]

Oana Alexa