„Zilele Arhitecturii” la a V-a ediţie

Din oraş Eveniment

Studenţii arhitecţi clujeni organizează în perioada 13-16 mai „Zilele Arhitecturii”.

Studenţii arhitecţi clujeni organizează în perioada 13-16 mai „Zilele Arhitecturii”Evenimentul, aflat la cea de-a cincea ediţe, are ca temă arhitectura ultimilor 20 de ani din România. Acesta grupează patru secţiuni: Conferinţe, Expoziţii, Stradă şi Ateliere.

„Observăm deja, de la ediţia trecută, un interes tot mai mare în sensul că cele cinci bloguri pe care le-am dedicat evenimentului, împărţite pe secţiuni au totalizat până în acest weekend peste 16.000 de vizualizări, in cateva săptămani”, a declarat Mihai Radu, vicepreşedintele Organizaţiei Studenţilor Arhitecţi.

Pe parcursul acestor zile, în locurile publice clujene vor fi amenajate expoziţii de arhitectură, design, fotografie, grafică, pictură. De asemenea, pe bulevardul Eroilor şi la Casa Muncipală de Cultură, vor avea loc piese de teatru.

Gherle Flavia

Foto: Adriana Avram