„Universitaria”- împotriva asumării răspunderii pe Legea educaţiei

Educaţie UBB

Consorțiul “Universitaria” dezaprobă asumarea răspunderii Guvernului asupra legii educației.

“În nici o ţară din Uniunea Europeană nu s-au adoptat legi ale educaţiei prin mecanismul discutabil al răspunderii guvernamentale, fără dezbatere parlamentară şi dezbatere publică”, se arată în comunicatul de presă al Consorțiului “Universitaria”.

De asemenea, consorțiul,preocupat de evoluția vieții academice din România, cere autorităților elaborarea unui alt proiect de lege, sau înaintarea proiectului actual  “pe căile normale într-o democraţie europeană”.

Noul proiect ar trebui să conțină  aspecte legate de asigurarea calităţii în învăţământul superior, probleme legate de finanţarea învăţământului superior şi compatibilizarea planurilor de studii şi cercetare.

Din Consorţiul „Universitaria” fac parte Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest din Timişoara şi Academia de Studii Economice din Bucureşti.

Bianca Lăscoi

Foto: arhivă UBB Radio