Yale University versus Babeş – Bolyai

Educaţie Internaţional

Yale University versus Babeş Bolyai

Studenţii Universităţii Babeş-Bolyai vor participa la mai multe cursuri pe teme de retorică, oratorie şi comunicare susţinute de traineri din cadrul Departamentul de Dezbateri şi Comunicare al Yale University.

Cursul „The Way to Become a Great Debater!” va deschide mâine seria de workshop-uri „Yale versus Babeş – Bolyai”. Prelegerea va avea loc de la ora 14, în Aula Mare a Facultăţii de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor.

La cele patru workshop-uri realizate în cadrul acestui program vor participa 60 de studenţi selectaţi la nivel naţional.

Scopul workshop-urilor este atât acela de a familiariza studenţii români cu formatul de dezbateri British Parliamentary cât şi de a instruiri arbitrii care vor participa la competiţiile internaţionale.

Evenimentul se va încheia marţi cu organizarea unui turneu de dezbateri la centrul Arcalia. Câştigătorul turneului de dezbateri va fi răsplătit cu premii oferite de către sponsorii evenimetului.

Cristina Antonescu