Un nou proiect european pentru copii cu deficienţe

Din oraş UBB Radio

Elevii Şcolii Speciale – Centru de Resurse vor participa la un proiect internaţional dedicat culturii culinare europene. Lansarea sa a avut loc astăzi şi a constat într-o prezentare a acestui proiect, intitulat The European Food Passport Project.

Cei 232 de copii cu deficienţe vor învăţa să gătească şi să cultive alimente alături de colegi din alte şapte ţări partenere, şi anume Marea Britanie, Estonia, Letonia, Polonia, Portugalia, Turcia şi Ungaria. Proiectul, finanţat de Comisia Europeană, se va desfăşura timp de doi ani, începând din această toamnă până în iunie 2011. Printre activităţi se numără realizarea unei grădini organice, compararea restaurantelor McDonalds din ţările partenere, studierea preţului alimentelor în supermarket-uri şi, în final, realizarea unei cărţi de bucate.

Scopul principal al acestui proiect este reflectarea asupra identităţii europene şi promovarea importanţei unui stil de viaţă sănătos care include regimul alimentar şi sportul.

Alexandru Drăgan