Testare Mensa la Cluj-Napoca

UBB Radio

Clujenii au acum posibilitatea să își măsoare IQ-ul, pe  data de 15 noiembrie în cadrul unui eveniment organizat de Societatea Mensa România. Taxa aferantă testării este de 25 RON, iar termenul limită pentru înscrieri este pe 12 noiembrie.Testarea va avea loc la Facultatea de Bussines a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, începând cu orele 11.

”Testarea Mensa nu este un simplu test de inteleigență administrat contra cost,în scopul de a obține un scor IQ, ci a fost conceput pentru a face discernerea între cei 98°% si cei 2%.” Ștefan Cociș,membru în consiliul de administrație al Mensa.

Mensa este o societate fondată la Oxford, Marea Britanie în anul 1946 cu scopul de a identifica și pune în legătură oameni cu un coeficient înalt de inteligență. Singurul criteriu de admitere în Mensa este obținerea unui scor vă plaseaza in procentul de 2 % al populației.

Dana-Maria Iernuțan