Studenții arhitecți ai Europei vin sa schimbe Clujul

Din oraş Educaţie

Cursul de Vara BEST, “Make me pretty, make me a European capital”, va avea loc în perioada 9-22 iulie la Cluj-Napoca.
Evenimentul este organizat de BEST Cluj-Napoca în colaborare cu Universitatea Tehnică și sunt așteptați sa participe 22 de studenți din 15 țări europene. Aceștia vor lua parte la cursuri susținute de profesori de la Facultatea de Arhitectură din Cluj-Napoca, vor analiza unele zone cu probleme din oraș și vor propune soluții urbanistice, pentru a aduce Clujul cu un pas mai aproape de statutul de Capitala Europeana.
Cursurile vor începe pe 10 iulie, după deschidera oficială. Ca activitați în afara cursurilor, studenții vor învăța despre istoria și limba românilor, un City-Rally care va avea forma unei Vânatori de Comori unde ei vor afla mai multe despre principalele obiective turistice ale orașului. În primul week-end al evenimentului, va fi organizata o excursie cu cortul, un Savage Trip, unde paramedicii şi medicii de la SMURD Cluj-Napoca vor susține un curs de prim ajutor. Ca activitate de Team Building, studenții vor juca Laser Tag.

Foto: BEST Cluj