Studenţii reciclează sesiunea

Din oraş Educaţie

Studenţii din complexul Hasdeu au posibilitatea de a se debarasa de hârtia şi maculatura rămasă din sesiune.

„Hasdeul ecologic” este un proiect iniţiat de către Asociaţia tinerilor geografi din Europa, filiala Cluj-Napoca. Coordonatorul proiectului, Sabin Potinteu, a declarat că sunt abia la început, dar doresc ca activităţile de genul acesta să devină o tradiţie.

Campania de mobilizare a studenţilor la reciclarea hârtiei se desfăşoară pe o perioadă de două săptămâni, cu începere de mâine, în căminele din campusul universitar Hasdeu. Hârtia astfel colectată va fi ridicată de către compania de salubrizare Brantner-Vereş. „Noi nu vom primi nimic din acei bani, practic, am optat la parteneriatul cu acea companie pentru a uşura oarecum munca noastră fiincă ei ştiu mai bine unde ajunge hârtia.”, a declarat Sabin Potinteu

La sfârşitul săptămânii trecute a avut loc o campanie similară, organizată de organizaţia BEST, ce s-a desfăşurat în căminele Universităţii Tehnice.

Karoly Mutnean