Ziua roboţilor la Cluj

Din oraş Educaţie

dsc03472Ziua Roboţilor Inteligenţi – UBBots 2009 a strâns peste 300 de persoane curioase să vadă roboţii de anul acesta.

Proiectele au fost în număr de 18 şi au surprins publicul prin realizarea unor acţiuni interesante.

Organizatorul concursului, conf. dr. Mihai Oltean a explicat:

“Studenţii au lucrat pe echipe, şi am insistat pe lucruri practice, să facă ceva care să fie util omului.”

Printre cei mai iubiţi de public au fost robotul care strângea zăpada, cel care aducea berea la fototliu şi unul  capabil să se descurce în traficul de toate zilele.

“Anul acesta, concursul are o anvergură mult mai mare, iar proiectele au fost mai dificil de realizat.”, a declarat Marius Ilea unul dintre studenţi.

La finalul competiţiei studenţii au fost premiaţi cu componente IT, telefoane mobile şi premii în bani.