Proiect de împădurire lansat de Asociaţia EGEA

Asociaţia Tinerilor Geografi (EGEA) Cluj-Napoca va demara mâine proiectul “Pădurea-motor de energie”.

Acest eveniment are ca scop plantarea a 70.000 de puieţi în zonele afectate de defrişări excesive din judeţele Maramureş, Cluj şi Bistriţa-Năsăud.

Participanţilor li se va oferi transport gratuit şi suma de 30 ron pentru a acoperii cheltuielile pentru mâncare. La activităţile din această săptămână  vor lua parte Liceul Industrial, Şcoala Generală şi Ocolul Silvic Alpin din Borşa, dar şi Şcoala Generală din Moisei.

Radu Costea, coordonatorul evenimentului, a declarat că “proiectul are deja un impact. Lumea este destul de interesată să participe şi să promoveze.”

Cei ce doresc să se alăture programului demarat de asociaţia EGEA pot accesa site-ul egeacluj.wordpress.com pentru mai multe detalii.

Gabriel Galgoczy

Foto: Iuliana Volosciuc