Istoria secretă a sătmarului

Cultură UBB Radio

Cartea “Istoria secretă a sătmarului” va fi lansată luni, în cadrul Facultății de Psihologie a Universității “Babeş-Bolyai”, cu începere de la
ora 18.

Volumul prezinta legende și povestiri despre oamenii și locurile județului Satu Mare.

<<Cartea “Istoria secretă a sătmarului” încearcă să deschida câteva ferestre către istoria necunoscută sau ocultată a meleagurilor sătmarene. Volumul doreşte să demonstreze că acest loc are o istorie fabuloasă, care până în prezent a fost prea puțin cunoscută. Chiar și eu m-am mirat de succesul care îl are această carte și de numărul mare de oameni care au participat la lansarea ei în Satu Mare>>.

La acest eveniment sunt asteptaţi atât cei pasionați de istorie, cât şi cei care doresc să afle lucruri inedite despre Satu Mare.

Bogdan Tincu