Greva nu afectează examenul de bacalaureat

Educaţie UBB Radio

La Cluj, greva generală a profesorilor nu va afecta examenul de bacalaureat. Acesta se va desășura în condiții normale la toate cele 60 de centre.

La cele 15 unități liceale unde profesorii au declarat grevă generală, se vor folosi soluții alternative care să nu afecteze examenul de BAC. Aceștia vor fi înlocuiți cu „profesori examinatori din aceeși unitate sau din alte unități școlare din învățământ preuniversitar liceal sau gimnazial din județul nostru, în funcție de localitatea în care a fost nevoie de această înlocuire” relatează Cristina Hodorogea, Inspector Școlar General Județean.

Potrivit ISJ, există cadre suficiente și rezerve pentru profesorii examinatori, inclusiv asistenți, astfel examenul să se desfășoare în condiții normale în toate cele 60 de centre.

Nici situația școlară nu va fi afectată, încât mediile vor putea fi încheiate de directorii școlilor. La ora actuală fiecare elev ar trebui să aibă numărul suficient de note pentru încheierea situației școlare.

Alexandra Florescu

Foto: arhivă UBB Radio