Festivalul Green StudCard la Cluj-Napoca

Educaţie

Festivalul Green StudCard la Cluj-NapocaCea de a treia ediţie a Festivalului Green Studcard a fost lansată, astăzi, printr-un flash mob organizat în faţa Casei de Cultură a Studenţilor.

La acesta au luat parte aproximativ 10 studenţi îmbrăcaţi în tricouri verzi, care au stat timp de 5 minute nemişcaţi.

“Este, practic, evenimentul cu care ne dorim să îi întâmpinăm pe studenţi pentru a le arăta că urmează o săptămână de evenimente green la care pot participa atât pentru a se distra cât şi pentru a învăţa mai multe despre protejarea mediului înconjurator”, a declarat organizatorul evenimentului, Ilinca Opincariu.

De asemenea, în cadrul festivalului vor avea loc mai multe evenimente la care posesorii StudCard au reducere.

Marţi de la 22:00 – Green party – Janis Stuf – str. Victor Babes, nr. 33

Miercuri “Ziua Bicicletelor”

– 10:00 – 12:00 – Concurs acrobaţii biciclete în parcul Caragiale

– 13:00 – 15:00 – Turul Centrului cu bicicleta

– 16:00 – 18:00 – Expoziţie biciclete în Iulius Mall

Vineri  de la ora 21:00 până la 04:00 – All Nighter Horror la Cinema Republica. Filmele care vor rula sunt: Friday the 13th, Last house on the left, Drag me to hell. Preţul biletelor pentru posesorii de StudCard este de 3 lei,  biletul întreg fiind 10 lei.

Sâmbătă  10.00 – 16:00 – Ecologizare Campusuri Universitare (Hasdeu şi Observator)

Duminică  20:00 – 22:00 – Dance Contest. Cele mai tari trupe de dans, din oraş, vor face spectacol pe scena de la Iulius Mall.

Gala de încheiere a festivalului va avea loc în 17 noiembrie cu un spectacol stand up comedy susţinut de trupa Comedica la cinema Republica. Spectacolul este inspirat de campania electorală şi se va numi: “Campania Erectorală”.

Simona Sauca

Foto: Ilinca Opincariu