CFR-ul se îndepărteză de Europa

Formaţia clujeană a fost învinsă, duminică, în deplasare, scor 2-1, de ocupanta locului 14, Pandurii Târgu Jiu într-o partidă din etapa cu numărul 23 a Ligii I.

Prima parte a fost dominată de gazde. Ceferiştii au preferat să iasă pe contraatac, însă cei care au marcat primii au fost gorjenii, la capătul unei faze încâlcite din minutul 45, în care Lemnaru a intrat în careu şi încearcă să centreze din faţa porţii. Din păcate mingea l-a lovit pe Nunio Diogo şi a intrat în poartă.

În minutul 61 Vrajnes înscrie cu capul şi duce scorul la 2-0 pentru echipa gazdă.

Bastos  reduce din diferenţă în minutul 70, însă elevii lui Minteuan nu reuşesc să şi egaleze până la final.

În urma acestei înfrângeri CFR-ul rămâne cu 32 de puncte şi cu şanse din ce în ce mai mici de a se clasa pe unul dintre locurile care i-ar asigura echipei din Gruia prezenţa în Europa League.

În etapa următoare CFR Cluj va primi, acasă, vizita celor de la Rapid , joi 7 aprilie de la 21:30.