Sărbătoarea Mărțișorului organizată la Cluj

Administraţie Din oraş

Un festival al mărțișorului va fi organizat în acest an de Primăria Municipiului Cluj-Napoca în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar, Şcoala Internaţională Cluj şi centrul comercial Iulius Mall.

Sărbătoarea Mărţişorului este de acum nu doar cunoscută peste ocean, în oraşul înfrăţit Rockford, Illinois, dar şi aşteptată în cel de al treilea an în care ea se organizează. Și la Cluj, Mărtișorul va fi sărbătorit printr-o serie de activităţi menite să continue familiarizarea americanilor din acest oraș cu tradiţiile româneşti, prin degustarea preparatelor culinare tradiţionale şi prin spectacole folclorice autentice.

Unul dintre premiile evenimentului pentru categoria de arte plastice va fi o vacantă de trei săptămâni în Rockford în vara acestui an.

De asemenea, vineri, 25 februarie, începând cu ora 14, va începe Atelierul de creaţie mărţişoare la Școala Internaţională, la care vor participa echipe de copii şi elevi din mai multe grădiniţe şi şcoli clujene.

Copiii îşi vor putea valorifica creaţiile la târgul de mărţişoare care va avea loc în următoarea zi la Iulius Mall.

Berengia Loredana

Foto: martisorul.wordpress.com