Lansare de carte la FSPAC: „Limba de lemn în presă”

Cultură

Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării (FSPAC) găzduieşte joi, 17 decembrie, lansarea volumului Limba de lemn în presǎ , coordonat de Prof. univ. dr. Ilie Rad.

Apărută la Editura Tritonic, lucrarea cuprinde 22 de studii dedicate “limbii de lemn” (de ieri şi de astăzi), în sumar fiind prezenţi unii dintre cei mai importanţi lingvişti români ai momentului, alături de scriitori, jurnalişti, critici şi istorici literari, cadre didactice şi cercetǎtori.

Evenimentul se va desfăşura în Amfiteatrul 101 al Facultăţii de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării, cu începere de la ora 10.00, unde vor vorbi despre volumul lansat prof. univ. dr. G.G. Neamţu, şeful Catedrei de limba românǎ din cadrul Facultǎţii de Litere, lect. univ. dr. Mihaela Mureşan, de la Catedra de Jurnalism, şi Bogdan Hrib, diectorul Editurii Tritonic.

Toţi cei preocupaţi de utilizarea corectă a limbii române, jurnalişti, studenţi sau cadre didactice, sunt invitaţi joi să răsfoiască volumul Limba de lemn în presǎ .

Delia Marinescu