Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca oferă fonduri studenților pentru achiziționarea computerelor personale

UBB UBB Radio

UBB Cluj-Napoca a decis luni acordarea unui sprijin financiar tututror studenților care nu au posibilitatea de a participa la cursurile online din cauza lipsei unui computer personal. S-a vorbit despre alocarea unei sume de 225.000 de lei, care va fi distribuită pe facultăți, în funcție de numărul cererilor depuse pentru bursa socială.

Din cauza pandemiei de COVID-19, studenții și profesorii au fost nevoiți să-și mute cursurile în mediul online, dar acest lucru a devenit imposibil pentru studenții care nu dețin un computer personal. Astfel, Universitatea Babeș-Bolyai a hotărât suplimentarea fondurilor alocate pentru studenții care au depus cerere pentru bursa socială în vederea achiziționării unui computer pentru fiecare studet. Valoarea alocației este de 1.500 lei/beneficiar.

Sursa: NewsUBB

Bianca Dogaru