Subvenţii de transport pentru studenţi

Administraţie UBB Radio

Consiliul Local Cluj-Napoca a alocat 4.400.000 lei Regiei Autonome de Transport Urban Călători cu scopul de a subvenţiona transportul în comun pentru studenţiConsiliul Local Cluj-Napoca a alocat 4.400.000 lei Regiei Autonome de Transport Urban Călători cu scopul de a subvenţiona transportul în comun pentru studenţi.

Suma aprobată de la bugetul municipiului pentru anul în curs este cu peste 8% mai mică faţă de cea din 2008 şi acoperă perioada ianuarie-decembrie 2009. Hotărârea vizează posesorii unuia dintre cardurile Stud-Card, ISIC Student, Euro<26 Student sau OMNIPASS.

Abonamentul subvenţionat se acordă doar studenţilor care frecventează cursurile de zi ale unei universităţi acreditate din Cluj-Napoca, în urma prezentării carnetului de student vizat la zi şi a unuia din cele patru carduri menţionate.

Radulov Alina

Foto: Otilia Chiş