Se bat pentru locurile 7-12

Naţionala de polo a României a remizat, scor 9-9, cu campionana en-titra Muntenegru în ultimul meci din grupa A a Campionatului European.

Poloişti noştri au început bine şi în prima repriză au fost egalii campionilor europeni, repriză care s-a terminat cu scorul de 3-3. Însă, poloişti noştri şi-au pierdut concentrarea şi le-au permis muntenegrenilor să treacă la conducere în cea de-a doua repriză (1-3). Cu doar câteva minute înainte de ultima pauză, Muntenegru a condus cu 7-5, dar Iosep a  restabilit egalitatea şi Cosmin Radu i-a adus pe tricolori în avantaj (8-7).

Tricolorii nu păstrază prea mult avantajul, ba mai mult Muntenegru trece in avantaj prin golul lui Janovici. C u un ultim efort al românilor, Iosep reuşeşte egalarea, dar punctul opţinut nu este suficient pentru a ne califica în sferturile competiţiei.

România a înregistrat următoarele rezultate în meciurile din grupa A: 12-6 cu Turcia, 11-10 cu Spania, 7-13 cu Croaţia, 7-10 cu Italia şi 9-9 cu Muntenegru.