Reciclare pentru un Hasdeu mai curat

Din oraş Educaţie

O nouă campanie de reciclare a hârtiei şi a peturilor din Complexul Studenţesc Hasdeu are loc în perioada 28 februarie – 13 martie 2011. Campania Hasdeul ecologic” este organizată de Egea Cluj Napoca în parteneriat cu Organizaţia Studenţilor de la Ştiinţa Mediului și se află la cea de-a III-a ediţie.

Depozitarea hârtiei și a peturilor se face în cutiile special amplasate din fiecare cămin în parte, iar la sfârşitul campaniei, acestea vor fi preluate de către o firmă specializată şi transportate la un centru de reciclare.

Obiectivele campaniei sunt colectarea hârtiei şi a peturilor din complexul Haşdeu, în vederea reciclării, promovarea colectării selective si a reciclării în rândul studenţilor, elaborarea unui ”Ghid de Reciclare”, sensibilizarea studenţilor cu privire la protecţia mediului și transformarea campaniei într-o colectare permanentă.

Anca Baciu