Dimineaţa târziu…te întreabă

Dimineaţa Târziu UBB Radio

Situaţie disperată la unul dintre cele mai mari spitale din ţară. Spitalul Universitar Bucureşti mai are doar 12 lei în cont. Medicii spun că nicio operaţie nu mai e sigură acolo. Spitalul ar putea fi închis. Pacienţii deja sunt mutaţi la alte spitale pentru intervenţiile urgente.

Descoperirea a fost făcută după ce, chirurrgii au constatat că nu pot sutura o operaţie de apendicită pentru că nu mai au materiale. În contul spitalului însă nu nu mai sunt decât 12 lei încă de luna trecută. Iar de atunci se pare că nimeni din conducerea spitalului nu s-a mai uitat în vistierie. (antena3)

In aceste condiţii, câtă încredere mai putem avea în spitalele româneşti?

De unde credeţi că ar trebui să vină schimbarea?

Cum aţi cheltui cei 12 lei dacă aţi fi manager de sptial?

Sunteţi deacord cu închiderea unor spitale ca parte a măsurilor de austeritate?

update: Casa Naţională de Asigurări de Sănătate a decis alocarea a 2 miliarde de ron pentru Spitalul Universitate – pentru deblocarea activităţilor la unitatea de primiri urgenţe şi la blocul operator

cătălin nunu în dimineaţa târziu