Cubul Virtual inaugurat luni la UBB

Social UBB

Cubul Virtual „Cubul Virtual” în care se va putea crea o realitate virtuală va fi deschis oficial luni, la Facultatea de de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei a Universităţii “Babeş-Bolyai” (UBB).

„Platforma de Roboterapie şi Psihoterapie prin Realitate Virtuală” („Cubul Virtual”) va fi găzduită de clădirea AVALON (Advanced Virtual Applications Laboratories of Napocensis).

La deschidere vor vorbi rectorul UBB Andrei Marga,  (Rector UBB), şeful Catedrei de Psihologie Clinică şi Psihoterapie care este şi directorul platformei Daniel David, precum şi decanul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, Călin Felezeu.

Platforma şi cercetările ce vor fi realizate aici sunt susţinute de granturi naţionale şi internaţionale obţinute de membrii Catedrei de Psihologie Clinică şi Psihoterapie, iar clădirea AVALON este investiţia Universităţii “Babeş-Bolyai”.

În acest spaţiu se vor genera realităţile programate în funcţie de nevoile terapeutice, pentru tratarea si cercetarea unor tulburari psihice complexe (de tip psihotic, dependenţa de substanţe etc.)

Alături de activităţi avansate de cercetare, Platforma va deservi şi activităţile didactice, pentru studenţii masteranzi şi doctoranzi ai Catedrei, şi serviciile inovative către comunitate prin Clinica Universitară de Psihologie Babeş-Bolyai – PsyTech.

Mara Rusu