Cancelarul german Angela Merkel vine la Cluj și București

Educaţie Eveniment

Cancelarul Federal al Republicii Federale Germania, Angela Merkel, se întâlnește mâine la Palatul Cotroceni cu preşedintele Traian Băsescu, în cadrul unei vizite oficiale în ţara noastră.Cu prilejul întâlnirii se vor discuta teme cu privire la dezvoltarea cooperării bilaterale, în contextul relațiilor directe și în interiorul Uniunii Europene și NATO. De asemenea, vor fi tratate subiectele de interes comun de pe agenda regională și internațională, informează site-ul presidency.ro.

Vă reamintim că după-amiază, cancelarul german Angela Merkel se va afla în Cluj-Napoca, unde va primi titlul de Doctor Honoris Causa, din partea Universității Babeș- Bolyai(UBB). De asemenea, cancelarul german va inaugura cu ocazia acestei vizite Institutul de Studii Germane din cadrul UBB.

Mâine începând cu ora 16.00 veţi putea asculta live la UBB Radio discursul Angelei Merkel şi urmări livetext pe radio.ubbcluj.ro.

Delia Marinescu

foto: topnews.in