BAFTA 2011

Omologul britanic al Oscar-ului, Orange British Academy Film Awards, se va desfăşura mâine în Londra. După ce au fost selectate 98 de filme pentru cele 19 secţiuni ale premiilor BAFTA (British Academy of Film and Television Arts), mâine sunt aşteptaţi în capitala britanică cei mai faimoşi actori contemporani.
The King’s Speech, Black Swan, Inception, True Grit şi 127 Hours sunt cele mai apreciate filme în cadrul acestei ediţii a Orange British Academy Film Awards. Astfel, The King’s Speech a obţinut 14 nominalizări (inclusiv pentru cel mai bun film), Black Swan – 12, Inception – 9, iar ultimele două filme au primit câte 8 nominalizări.
Orange British Academy Film Awards 2011 va fi găzduit de criticul de film James King şi de către prezentatoarea Edith Bowman. Ceremonia de decernare va putea fi urmărită pe www.bafta.org.
Lista completă a nominalizăriilor pentru premiile BAFTA 2011:
Cel Mai Bun Film
“Black Swan”

“Inception”
“The King’s Speech”
“The Social Network”
“True Grit”

Cel Mai Bun Film Britanic
“127 Hours” – Danny Boyle, Simon Beaufoy, Christian Colson, John Smithson
“Another Year” – Mike Leigh, Georgina Lowe
“Four Lions” – Chris Morris, Jesse Armstrong, Sam Bain, Mark Herbert, Derrin Schlesinger
“The King’s Speech” – Tom Hooper, David Seidler, Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
“Made in Dagenham” – Nigel Cole, William Ivory, Elizabeth Karlsen, Stephen Woolley

Cel Mai Bun Debut al unui Scenarist, Regizor sau Producător Britanic
“The Arbor” – Regizor, Producator – Clio Barnard, Tracy O’Riordan
“Exit Through the Gift Shop” – Regizor, Producator – Banksy, Jaimie D’Cruz
“Four Lions” – Regizor/Scenarist – Chris Morris
”Monsters” – Regizor/Scenarist – Gareth Edwards
“Skeletons” – Regizor/Scenarist – Nick Whitfield

Cel Mai Bun Regizor
“127 Hours” – Danny Boyle
“Black Swan” – Darren Aronofsky
“Inception” – Christopher Nolan
“The King’s Speech” – Tom Hooper
“The Social Network” – David Fincher

Cel Mai Bun Scenariu Original
“Black Swan” – Mark Heyman, Andrés Heinz, John McLaughlin
“The Fighter” – Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
“Inception” – Christopher Nolan
“The Kids Are All Right” – Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
“The King’s Speech” – David Seidler

Cel Mai Bun Scenariu Adaptat
“127 Hours” – Danny Boyle, Simon Beaufoy
“The Girl with the Dragon Tattoo” – Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel
“The Social Network” – Aaron Sorkin
“Toy Story 3″ – Michael Arndt
“True Grit” – Joel Coen, Ethan Coen

Cel Mai Bun Film Străin
“Biutiful” – Alejandro González Iñárritu, Jon Kilik, Fernando Bovaira
“The Girl with the Dragon Tattoo” – Søren Stærmose, Niels Arden Oplev
“I Am Love” – Luca Guadagnino, Francesco Melzi D’Eril, Marco Morabito, Massimiliano Violante
“Of Gods and Men” – Xavier Beauvois
“The Secret in Their Eyes” – Mariela Besuievsky, Juan José Campanella

Cel Mai Bun Film de Animaţie
“Despicable Me”
“How to Train Your Dragon”
“Toy Story 3″

Cel Mai Bun Actor în Rol Principal
Jarvier Bardem in “Biutiful”
Jeff Bridges in “True Grit”
Jesse Eisenberg in “The Social Network”
Colin Firth in “The King’s Speech”
James Franco in “127 Hours”

Cea Mai Bună Actriţă în Rol Principal
Annette Bening in “The Kids Are All Right”
Julianne Moore in “The Kids Are All Right”
Natalie Portman in “Black Swan”
Noomi Rapace in “The Girl with the Dragon Tattoo”
Hailee Steinfeld in “True Grit”

Cel Mai Bun Actor în Rol Secundar
Christian Bale in “The Fighter”
Andrew Garfield in “The Social Network”
Pete Postlethwaite in “The Town”
Mark Ruffalo in “The Kids Are All Right”
Geoffrey Rush in “The King’s Speech”

Cea Mai Bună Actriţă în Rol Secundar
Amy Adams in “The Fighter”
Helena Bonham Carter in “The King’s Speech”
Barbara Hershey in “Black Swan”
Lesley Manville in “Another Year”
Miranda Richardson in “Made in Dagenham”

Cea Mai Originală Coloană Sonoră
“127 Hours” – AR Rahman
“Alice in Wonderland” – Danny Elfman
“How to Train Your Dragon” – John Powell
“Inception” – Hans Zimmer
“The King’s Speech” – Alexandre Desplat

Cele Mai Bune Costume
Alice in Wonderland – Colleen Atwood
Black Swan – Amy Westcott
The King’s Speech – Jenny Beavan
Made in Dagenham – Louise Stjernsward
True Grit – Mary Zophres

Cel Mai Bun Montaj
“127 Hours” – Jon Harris
“Black Swan” – Andrew Weisblum
“Inception” – Lee Smith
“The King’s Speech” – Tariq Anwar
“The Social Network” – Angus Wall, Kirk Baxter

Cea Mai Bună Cinematografie
“127 Hours” – Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak
“Black Swan” – Matthew Libatique
“Inception” – Wally Pfister
“The King’s Speech” – Danny Cohen
“True Grit” – Roger Deakins

Cel Mai Bun Design de Producţie
“Alice in Wonderland” – Robert Stromberg, Karen O’Hara
“Black Swan” – Thérèse DePrez, Tora Peterson
“Inception” – Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat
“The King’s Speech” – Eve Stewart, Judy Farr
“True Grit” – Jess Gonchor, Nancy Haigh

Cel Mai Bun Sunet
“127 Hours” – Glenn Freemantle, Ian Tapp, Richard Pryke, Steven C Laneri, Douglas Cameron
“Black Swan” – Ken Ishii, Craig Henighan, Dominick Tavella
“Inception” – Richard King, Lora Hirschberg, Gary A Rizzo, Ed Novick
“The King’s Speech” – John Midgley, Lee Walpole, Paul Hamblin
“True Grit” – Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland, Douglas Axtell

Cele Mai Bune Efecte Speciale
“Alice in Wonderland” – Ken Ralston, David Schaub, Sean Phillips, Carey Villegas
“Black Swan” – Dan Schrecker
“Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1″ – Tim Burke, John Richardson, Nicolas Ait’Hadi, Christian Manz
“Inception” – Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Bebb
“Toy Story 3″ – Guido Quaroni, Michael Fong, David Ryu

Cel Mai bun Machiaj/Coafură
“Alice in Wonderland” – Valli O’Reilly, Paul Gooch
“Black Swan” – Judy Chin, Geordie Sheffer
“Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1″ – Amanda Knight, Lisa Tomblin
“The King’s Speech” – Frances Hannon
“Made in Dagenham” – Lizzie Yianni Georgiou

Cel Mai Bun Scurtmetraj (Animaţie)
“The Eagleman Stag” – Michael Please
“Matter Fisher” – David Prosser
“Thursday” – Matthias Hoegg

Cel Mai Bun Scurtmetraj
“Connect” – Samuel Abrahams, Beau Gordon
“Lin” – Piers Thompson, Simon Hessel
“Rite” – Michael Pearce, Ross McKenzie, Paul Welsh
“Turning” – Karni Arieli, Saul Freed, Alison Sterling, Kat Armour-Brown
“Until the River Runs Red” – Paul Wright, Poss Kondeatis

__________

Oana Moisil

Foto: www.bafta.org