Ziua Naţională a Tineretului sărbătorită la Cluj-Napoca

Din oraş

Ziua Naţională a Tineretului aduce cu ea o serie de evenimente care se vor derula în Cluj-Napoca, pe parcursul întregii zile de 2 mai.

Programul pentru ziua de 2 mai este următorul:

10:00-18:00 Vizitarea Grădinii Botanice „Alexandru Borza”, unde intrarea este liberă pentru tinerii până în 35 de ani

10:00.20:00 Expoziţie de fotografie realizată de studenţii Universităţii Sapitenia

10:00-20:00 Vizitarea turnului bisericii catolice Sfântu Mihai

15:00 Flashmob-T

15:00-18:00 Tânăr. Volunar? Este o activitate de promovare pentru implicarea tinerilor în activităţile de voluntariat naţionale şi internaţionale

15:30-17:00 Comori în Grădina Botanică, care este un concurs de căutare a comorilor în Gradina Botanică

16:00-18:00 Tinereţe fără fumuri este o campanie de informare asupra efectelor fumatului asupra organismului uman

18:00-19:00 Masă rotundă- „tinerii din ziua de azi”

Începând cu ora 19:00 şi până la 21:00 va avea loc un spectacol la Casa de Cultură a Studenţilor. De asemenea, începând cu ora 22:00 va avea loc un afer party în Club Obsession.

Evenimentele sunt organizate de  Direcţia  pentru Sport Tineret a Judeţului Cluj în colaborare cu Casa de Cultură a Studenţilor Cluj-Napoca, Universitatea Babeş-Bolyai, AIESEC Cluj-Napoca, Uniunea Studenţească Maghiară din Cluj, Organizaţia Studenţilor din Universitatea Sapientia Cluj-Napoca, Asociația de Tineret KIFOR, Uniunea Liceenilor Maghiari din Judeţul Cluj, Consiliul Judeţean al Elevilor Cluj şi Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog al Judeţului Cluj.

Baciu Anca

Foto: figyusz.com