Ziua internaţională pentru persoanele cu dezabilităţi sărbătorită la Cluj

Din oraş

DGASPC (Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia copilului) organizează astăzi, 3 decembrie Ziua internaţională pentru persoanele cu dezabilităţi cu scopul de a preveni marginalizarea acestor persoane.

Iulius Mall si Polus Centre vor fi implicate în această manifestare prin găzduirea unor expoziţii cu produse realizate de persoanele cu dezabilităţi.

De la ora 16:00 la Casa de Cultură a Studenţilor va fi un spectacol artistic de muzică, dans şi teatru realizat de către elevii cu dizabilităţi.

Un alt eveniment special care îi are ca invitaţi speciali pe copiii din corul “Inimi Vesele” din cadrul Departamentului Socioeducativ al Asociaţiei Caritas va avea loc luni după-amiază, de la ora 17:00, la Iulius Mall.

Mădălina Gorschi

Andreea Hoza