Zilele municipiului Cluj-Napoca se vor sărbători la sfârşitul lunii mai

Administraţie Din oraş

Manifestările cultural-artistice și sportive „Zilele municipiului Cluj-Napoca” au primit aviz pozitiv din partea Consiliului Local. Acestea vor avea loc începând cu anul 2011. În urma unui sondaj printre clujeni, s-a constatat că perioada cea mai potrivită pentru desfășurarea acestui eveniment este luna mai (59,4% dintre respondenți), mai precis ultima săptămână a lunii mai.

Pe parcursul celor 7 zile alocate acestei ocazii vor avea loc evenimente în colaborare cu institutiile culturale din Cluj, care pot presupune anumite premiere de teatru, operă şi nu numai. Se pot organiza diferite activităţi ca de exemplu: un concert al fanfarei în parcul mare , o noapte albă a muzeelor, sau festivităţi cu oraşele înfrăţite a precizat primarul Sorin Apostu.

Totodată o zi va fi dedicată studenţiilor clujeni, în care şi studenţii străini să se regăsească.

Organizarea acestor manifestări va contribui și la viitoarea candidatură a Clujului la statutul de capitală europeană a culturii.

Ana Giol

Bianca Lăscoi