Zece viitori studenți Harvard, retrași de Universitate în urma unor postări de pe Facebook

Internaţional Studenti

Universitatea Harvard, una dintre cele mai prestigioase din lume, a retras zece tineri care fuseseră inițial admiși la studii, după ce aceștia au postat pe rețeaua de socializare Facebook numeroase meme-uri despre viol, copii morți și Holocaust, relatează Fortune, citat de Digi 24.

Tinerii urmau să facă parte din promoția 2021 a Universității, iar în urma unor investigații s-a constatat faptul că aceștia postau diferite glume legate de viol, Holocaust, abuzul împotriva copiilor din Mexic și alte subiecte într-un grup privat de Facebook.

Aceștia s-ar fi cunoscut, se pare, prin intermediul unui grup destinat tinerilor proaspăt admiși la Harvard, administrat de reprezentanți ai Universității, iar ulterior au decis să creeze un grup privat, unde au fost postate glumele care au dus la anularea admiterii acestora.

Reprezentanții Harvard nu au explicat decizia anulării admiterii celor zece tineri, spunând doar că nu doresc să comenteze public despre situații privat. Politica Universității presupune că Harvard poate retrage în orice moment dreptul tinerilor admiși, dacă sunt puse la îndoială onestitatea, maturitatea și caracterul moral al studenților, arată Digi 24.

– Alexandra Boierean / Sursa fotografiei: www.harvardsmhl.org