Volumul „Furio” lansat vineri la Cluj

Cultură UBB Radio

Volumul „Furio”, scris de Patrizio Trequattrini, va fi lansat vineri, ora 13:00, la Sediul Filialei Cluj a Uniunii Scriitorilor din România. Evenimetul este susținut de Centrul Cultural Italian, dar și de Colegiul Național „George Barițiu” din Cluj-Napoca.

Laszlo Alexandru, cel care a realizat traducerea cărții declară că în această tragedie, scriitorul a fost preocupat să redea parcursul individului confruntat cu existența sa arbitrară. Cartea prezintă experiențele trăite de proragonist din mometul în care acesta și-a asumat responsabilitatea îngrijirii fiului bolnav, pe tot parcursul vieții.

Autorul volumului, Patrizio Trequattrini, s-a născut în anul 1958, la Roma. A urmat studii de Filosofie teoretică, la Universitatea „La Sapienza” din Roma, după care a predat filosofie, istorie şi materii literare în diverse licee italiene.

În 2007 a publicat romanul „Il ricatto” (Şantajul), iar în 2008 tragedia „Furio”. Din 2009 predă italiana la Colegiul Naţional „George Bariţiu” din Cluj Napoca.

Teodora Iancu