Volume despre limba chineză lansate la UBB

Educaţie Eveniment

Volumele “Arta caligrafiei  chineze”, “Îndrumari privind scrierea caracterelor Chinezești” și “Limba chineză – coversații uzuale”  vor fi lansate  luni, 1 noiembrie, anunță Institutul Confucius din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai. Lansarea va avea loc la sediul Institutului Confucius, str. Teodor Mihali, Căminul Economica II, începând cu ora 12:30.

Volumele sunt rezultatul unui parteneriat între Editura Presa Universitară Clujeană și Zhejiang United Publishing Group din China. La scrierea acestor volume au  colaborat un colectiv de la Institutul Confucius, Universitatea Babeş-Bolyai și de la Zhejiang United Publishing Group din China.

La lansare vor lua parte prof. univ. dr. Andrei Marga, Rectorul Universității Babeş-Bolyai, Consulul Ambasadei Republicii Populare Chineze în România, reprezentați ai Zhejiang United Publishing Group din China, dl. Song Shaofeng, Directorul Chinez al Institutului Confucius de la Universitatea Lucian Blaga din Sibiu, d-na Feng Shaozhong, Directorul Chinez al Institutului Confucius de la Universitatea Babeș-Bolyai și -na Codruța Săcelean, Directorul  Editura Presa Universitară Clujeană.

Bianca Lăscoi