Virgil Măgureanu şi-a lansat ultima carte la Cluj

Politic UBB Radio

Autorii Virgil Măgureanu şi Alex Mihai Stoenescu au lansat astăzi, la Cluj, volumul „De la regimul comunist la regimul Iliescu”.

Cartea propusă de Editura RAO este construită sub forma unui dialog între cele două personalităţi. Autorii abordează teme controversate precum implicarea sovietică în evenimentele din decembrie ’89, culisele mineriadelor, cauzele căderii guvernului Roman, lupta pentru putere din primele luni ale anului 1990 sau modul în care acţiona în continuare Securitatea, deşi oficial era considerată înlăturată.

Vă reamintim că, imediat după Revoluţie, în primii ani ai „democraţiei”, Virgil Măgureanu a fost şef al Serviciului Român de Informaţii. În prezent acesta este profesor al Facultăţii de Sociologie şi Asistenţă Socială, în cadrul Universităţii din Bucureşti. Scriitor, istoric, analist şi om politic, Alex Mihai Stoenesu este unul dintre membrii fondatori ai „Uniunii Forţelor de Dreapta”.

Alina Radulov