Victorie în piaţa Tahrir. Mubarak a demisionat!

Eveniment Internaţional

Preşedintele Hosni Mubarak a demisionat, vineri seara, după ce a condus Egiptul timp de 30 de ani, potrivit CNN.

El a predat puterea armatei, a anunţat după-amiază vice-preşedintele Omar Suleiman, în cadrul unei scurte intervenţii televizate, informează AFP citat de Agerpres. Mohammed Hussein Tantawi Soliman, şeful Consiliului de Apărare, a devenit preşedintele în exerciţiu al Egiptului.

La auzirea veştii, miile de manifestanţi din piaţa Tahrir, din Cairo, au explodat de bucurie. Astăzi a fost cea de-a 18-a zi consecutivă de proteste.

Anunţul a venit ca o surpriză, după ce ieri, Hosni Mubarak a declarat că refuză să îşi dea demisia şi că va preda puterea doar după alegerile prezidenţiale din luna septembrie a acestui an.

Postul de televiziune israelian Channel 10 şi cel arab Al-Arabiya au anunţat că Mubarak a părăsit Cairo. Potrivit televiziunii israeliene, acest s-ar afla în Sharm el-Sheikh, pe litoralul Mării Roşii, unde deţine o vilă.

Mara Rusu

Foto: reuters.com