Urziceniul nu mai e în Cupă

Sport

dan-petrescu-600-x-400Primul meci din optimile Cupei României a adus și prima surpriză.

Unirea Urziceni, formația care a învins, în Champions Ligue, pe Glasgow Rangers cu 4-1, și fosta finalistă a Cupei de acum două sezoane, a fost eliminată de FC Brașov cu 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 12, când Dănuț Munteanu a deviat în propria poartă șutul expediat de atacantul stegarilor, Dorel Zaharia.

Elevii lui Viorel Moldovan au aplicat tactica folosită în sezonul trecut de formația ialomițeană- apărare atentă și contraatac. Gazonul din Urziceni a avut de suferit din cauza vremii nefavorabile, astfel spectacolul a avut de suferit.

Antrenorul Urziceniului, Dan Petrescu, și MM Stoica au fost trimisi în tribune deoarece au țipat la arbitru.

Petrescu a acuzat un penalty neacordat de centralul Colțescu la ultima fază a partidei.

Paul Monce

Foto: Onlinesport