Universitatea Oxford ar putea deschide primul campus din afara Angliei

Educaţie UBB Radio
Sursa fotografiei: www.oxfordcityvisitorsguide.com

Conducerea Universității Oxford a luat în considerare posibilitatea deschiderii unui nou campus în afara Angliei, ca urmare a ieșirii Regatului Unit din Uniunea Europeană, arată Mediafax.ro.

Astfel, autoritățile și instituțiile franceze se află, în acest moment, în plin proces de înființare a campusului, conform fostului director din Ministerul francez al Educației, Jean-Michel Blanquer, citat de Mediafax.ro. Oficialii francezi împreună au purtat discuții în acest sens împreună cu reprezentanți ai Universității Warwick din Regat. Demararea construcțiilor campusului ar urma să se realizeze începând cu anul 2018.

Conform The Daily Telegraph, citat de Mediafax.ro, înființarea unui astfel de campus în Franța ar însemna, pentru prestigioasa universitate Oxford, o oportunitate crescută de a putea beneficia în continuare de fonduri europene, chiar dacă Regatul Unit a ieșit din Uniunea Europeană, pe motiv că noul campus ar urma să funcționeze în totalitate sub tutelă franceză.

– Alexandra Boierean / Sursa fotografiei: Oxford City Visitors Guide