Universitatea Babeş-Bolyai are o nouă bibliotecă

Cultură Educaţie

resize1Noul sediu al bibliotecii Facultăţii de Istorie şi Filosofie a fost inaugurat astăzi  în clădirea centrală a Universităţii Babeş-Bolyai. Biblioteca are un numar de 23 de mii de volume aranjate pe teme şi în ordine cronologică. Proiectul este susţinut financiar de conducerea Universităţii şi implică o investiţie de un milion de lei noi.

Cancelarul Facultăţii de Istorie şi Filosofie, Alexander Baumgarten declară că “e vorba de o investitie pentru viitor de aproximativ un million de lei noi care vor intra în fonduri de carte, în colecţii speciale, în supravegherea electronică, în dezvoltarea de personal şi în întreaga logistică a bibliotecii.”

Întrebat de rolul şi importanţa cărţilor tipărite într-o lume a tehnologiilor digitale, rectorul universităţii, Andrei Marga a răspuns:” aceste instrumente electronice rămân instrumente şi ele nu dispensează de prelucrarea mentală a informaţiei dar mai ales ele nu dispensează de citirea cărţilor.”

Biblioteca este filială a Bibliotecii Centrale Universitare “Lucian Blaga”, iar studenţii au acces liber la raft.

Simona Sauca

Foto: Alina Mihuţ