Universități de prestigiu își vor prezenta ofertele la Cluj

Educaţie Eveniment

Romanian International University Fair (RIUF), cel mai mare târg educațional din România, ajunge la Cluj-Napoca.

Astfel, în data de 2 noiembrie, liceenii și studenții din Cluj-Napoca vor avea posibilitatea să se informeze cu privire la oportunitatea de a studia la universități din țări precum Maria Britanie, Franța, Germania și multe altele. De asemenea, vor fi prezentate aspecte privind modul de funcționare al sistemelor educaționale din alte țări, ale vieții de student în străinătate, precum și ale procesului de selecție/admitere.

Cu o tradiție din anul 2005, RIUF este cel mai important târg bianual de universități străine prezentate la noi în țară. Acesta a trecut de la caracterul național pe care l-a avut inițial, la unul regional, fiind prezent acum în  trei mari centre universitare: Iași, Timișoara și Cluj-Napoca.

Acest eveniment este organizat de către grupul Educativa și se desfășoară în 2 noiembrie, între orele 10-18 la Casa de Cultură a Studenţilor.

Andrada Lăutaru