UBB Radio premiat la Gala Campionilor Clujeni

Din oraş Sport

Premiul "Ioan Lespuc" pentru cea mai bună fotografie sportivă din Cluj, Thomas CâmpeanUnul din fotoreporterii UBB Radio, Thomas Câmpean, a câştigat premiul “Ioan Lespuc” pentru cea mai bună fotografie de sport din Cluj-Napoca, în cadrul Galei Campionilor Clujeni, desfăşurată aseară la cinematograful Republica.

“Am încercat să surprind ce a însemnat şi ce înseamnă “U” Cluj pentru suporteri şi pentru Cluj, într-un moment important pentru istoria clubului, demolarea stadionului” a explicat Thomas.

În cadrul galei s-au acordat premii de excelenţă sportivă, dar şi pentru rezultatele deosebite obţinute în anul 2008 de sportul clujean, recompensate şi financiar de către Consiliul Local, Consiliul Judeţean, Direcţia pentru Sport a Judeţului Cluj şi New Idea Group, alături de Ancada şi Banca Transilvania.

Premii de excelenţă:
Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca şi Consiliul Judeţean Cluj, pentru sprijinul acordat sportului clujean
Echipa anului – CFR Cluj (fotbal masculin) şi CFF Clujana (fotbal feminin), ambele campioane ale României şi participante în Liga Campionilo, respectiv UEFA Womens Cup
Managerul anului – Iuliu Mureşan
Revelaţia anului – „U” Transilvania (handbal), nou- promovată în prima divizie
Cea mai iubită echipă – U-Mobitelco (baschet), vicecampioana României
Trofeul Fair-Play – Tab Baldwin, antrenor U-Mobitelco
Speranţa sportului clujean – Carina Bianca Macavei (înot), multiple recorduri naţionale la categoria 14 ani.

Vârfurile sportului clujean din 2008 au fost:
Sportivul anului – Antoniu Buci (haltere, locul IV la JO de la Beijing)
Sportiva anului – Ana Maria Pavăl (lupte, locul V la JO de la Beijing şi la CM)
Antrenorul anului – Florin Bercean (judo, medalie de aur, cu Alina Dumitru, la JO de la Beijing)

Sportivul european al anului – Alina Dumitru (judo, campioană olimpică la Beijing)

Ceilalţi laureaţi ai galei, multipli campioni, vicecampioni sau medaliaţi cu bronz la campionate europene şi mondiale, au fost:
Ioana Dinea Aluaş (judo)
Rareş Chintoan (lupte)
Mihaela Ani Senocico şi Florina Bârsan (handbal)
Andrei Gorcioaia şi Vasile Cioara (rugby)
Dorina Păuna (fotbal-tenis)
Andreea Cătună (judo)
Carmen Bogdan (judo)
Corina Căprioriu (judo)
Bianca Panţel (Taekwon-Do ITF)
Cosmim Oprescu (Taekwon-Do ITF)
Kertesz Robert (karate WKC)
Liviu Dodoc (karate WKC)

leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

related posts