UBB Radio în topul celor mai buni multiplicatori de informaţie europeană

Din oraş Eveniment

parte din echipa UBB RadioUBB Radio Online a fost desemnat printre primii 10 multiplicatori de informaţie europeană în cadrul în cadrul Galei Multiplicatorilor de Informaţie Europeană din Transilvania de Nord. La competiţie au luat parte 93 de candidaţi din Cluj, Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Satu Mare, Sălaj şi Bihor.

Lista completă a câştigătorilor marilor premii cuprinde reprezentanţi din mass-media,  mediul academic, administraţia publică şi din societatea civilă.

1. Cel mai eficient parteneriat în domeniul informării europene

Liceulul „Aurel Papp” Satu Mare, pentru proiectul „MEP – The Message of the European Peacemakers for Future”

2. Cel mai inovativ produs de informare

UBB Radio ONLINE

3. Cel mai activ multiplicator din societatea civilă

Consiliul Judeţean al Elevilor, Sălaj

4. Cel mai activ multiplicator din administraţia publică

Primăria Dej pentru proiectul „Informare şi sprijin pentru organizaţiile publice din Dej, pentru accesarea fondurilor europene”

5. Cel mai activ multiplicator voluntar

Bogdan Gheorghe Ardelean, Fundaţia Tineri pentru Tineri Maramureş

6. Cel mai activ multiplicator din mass-media

„Adevărul” – ediţia de Transilvania pentru articolele „Eurofondurile accesate de Primăria Cluj: 1 €/persoană”, „Şase poli de dezvoltare urbană în Transilvania” şi „Clujul, nepregătit să fie pol de creştere”

7. Cel mai activ multiplicator din mediul cultural

Ioan Sbârciu, preşedintele Universităţii de Artă şi Design Cluj, pentru Academia de Toamnă „Europa Artium”

8. Cel mai activ multiplicator din mediul academic

Facultatea de Studii Europene a Universităţii „Babeş-Bolyai”

9. Cel mai activ VIP în domeniul informării europene din Transilvania de Nord

Tiberiu Marc, preşedintele Consiliului Judeţean Sălaj

10. Multiplicatorul anului 2008

Profesoara Geta Lăpuşte, de la Şcoala Generală Nr. 1 din Bistriţa

Juriul a fost format din reprezentanţi ai Agenţiei de Dezvoltare Regională Nord-Vest, Centrului Europe Direct Transilvania de Nord şi Asociaţiei Profesioniştilor în Presă Cluj.

Mara Rusu

Foto: Thomas Câmpean