UBB, premiată pentru implicare în protecția mediului

UBB

slide_5

Asociaţia Planeta Verde, împreună cu Asociația Română de Mediu, au desemnat Universitatea Babeș-Bolyai  câștigătoare a premiului  de “Conștientizare, educare și cercetare” în domeniul mediului.

Premiul a fost acordat în data de 18 ianuarie 2016, la Opera Națională București, în cadrul ceremoniei „25 de ani de Mediu în România”. Asociația Planeta Verde și Asociația Română de Mediu, susținute de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, au dorit, prin acordarea acestor premii, să facă cunoscută, la nivel național, implicarea activă a unor instituții, organizații și persoane în rezolvarea problemelor din domeniul protecției mediului.

Acad. prof. dr. Ioan-Aurel Pop, rectorul UBB a declarat: ,,Acest premiu ne onorează și, în același timp, ne responasabilizează. Universitatea noastră și-a asumat misiunea de cetățean activ al comunității, asta însemnând că suntem preocupați inclusiv de găsirea unor soluții pentru problemele de mediu cu care ne confruntăm”.

– Cătalin Nistor/ Sursă foto: ubbcluj.ro