Proiect inedit de învățământ netradițional la UBB

Din oraş Educaţie

Universitatea ,,Babeş-Bolyai” a semnat astăzi un acord de colaborare cu Administraţia Naţională a Penitenciarelor. Universitatea ,,Babeş-Bolyai” a semnat astăzi un acord de colaborare cu Administraţia Naţională a Penitenciarelor.

Protocolul prevede introducerea unor metode moderne de pregătire bazate pe noile tehnologii, asigurarea accesului resursei umane din sistem la pregătirea permanentă de specialitate, şi dezvoltarea de materiale pentru formarea continuă a personalului în diferite specializări.

,,La noi se înţelege încă dificil că o Universitate trebuie să deruleze un program non-tradiţional de sprijinire a populaţiei în efortul ei de clarificare mult mai amplu.”

Prezentul Protocol este semnat pe o perioadă de 2 ani, cu posibilitatea de prelungire.

Ioana Balea

Foto: Meda Bruchental