UBB este alături de sinistraţii din Moldova

Social UBB

Rectoratul Universităţii Babeş-Bolyai a luat decizia de a sprijinii sinistraţii afectaţi de inundaţiile din Moldova.

În acest sens, UBB. a stabilit primele trei forme de intervenţie de urgenţă pentru sprijinirea celor afectaţi. Universitatea Babeş-Bolyai urmează să intre în legatură cu autorităţile locale de la faţa locului şi să preia refacerea şi echiparea de săli de clasă, laboratoare şi biblioteci, de asemenea să contribuie la reconstrucţie cu posibilitaţile proprii în zece unităţi de învăţământ.

Studenţii UBB din Moldova ale căror familii au fost afectate de inundaţii sunt invitaţi să semnaleze situaţia lor la Secretariatul Rectoratului Universitatii Babeş-Bolyai, iar Universitatea va interveni cu sprijin material, căminizare şi burse sociale in favoarea acestora.
Universitatea a anunţat de asemenea faptul că începând de astăzi va funcţiona la Direcţia Generală Administrativă a Universităţii, str. I.C. Brătianu, nr. 14, o unitate de colectare de bunuri adecvate şcolilor, care vor fi transmise autorităţilor locale de la faţa locului.

ubb radio

foto: e-transport.ro